Ľudia, dlho nič, a potom Rómovia

Autor: Jan Převrátil | 24.3.2015 o 15:39 | Karma článku: 5,24 | Prečítané:  1382x

O Rómoch dnes uvažujeme podobne, ako naši predkovia uvažovali o Židoch.

Zygmunt Bauman, poľský sociológ žijúci v Anglicku, v knihe Modernosť a holokaust vyargumentoval existenciu koncentrákov – či lepšie, vysvetlil, ako je vôbec možné, že vznikli. Zjednodušene: umožnil to modernistický, mechanický pohľad na človeka ako bezduchú hmotu, jednotku niečoho (výkonu, práce, spotreby).

Fascinujúce na tom je, že Židia nie sú prvou ani poslednou obeťou takejto dehumanizácie. Pre príklad netreba chodiť ďaleko do lesa: dnes takto sami uvažujeme o Rómoch.

Spýtajte sa kohokoľvek na ulici: „čo je zlé na Rómoch?“ Ako odpoveď dostanete tisíc racionalizácií a pokusov o zdanlivo zmysluplné vysvetlenie. Všetky však budú skrývať niečo, čo vám povie iba málo ľudí otvorene: Rómovia v našich očiach nie sú ľudia, nie sú nám rovnocenní. Dôkaz? Stačí to, že sa bavíme o Rómoch, ktorí „sa množia“, ktorí „žijú v tlupách“ a ktorí „nás raz úplne zaplavia“?

Tak ako je dobré si priznať, že to boli NAŠI predkovia, ktorí podporovali fašistický slovakštát, tak je dobré si priznať, že sme to MY, ktorí jeho metódy replikujeme aj dnes. My, ktorí sa nebojíme označiť Rómov za „zvieratá, ktoré sa množia.“

A v tom je ukrytý aj kľúč. K vyriešeniu problému, ktorý všetci veľmi radi označujeme za problém Rómov, nepomôže nič tak výdatne ako to, že si sami uvedomíme, že Rómovia sú rovnakí ľudia ako my. Rovnako milujú aj nenávidia, tešia sa aj hádajú, zažívajú lásku aj strach. Až vtedy, keď sa vrátime sem, má význam baviť sa o našom každodennom spolužití – spolužití ľudí.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?